Historie

   

    První zmínku o hře "v kuželky" uvádí ve 12.století před n.l. básník Homér. U nás se o kuželkách zmiňují spisovatelé K.V.Rais a Karolína Světlá. Nejvíce se dbalo, aby dráhy byly vodorovné, bývaly 10-20 m dlouhé 1,5 m široké. První sportovní kuželkářská organizace vznikla roku1885 v Drážďanech. Mezinárodní kuželkářská organizace International Bowling Association (IBA) byla založena ve Stokholmu v roce 1926. Naše organizace vznikla 11.ledna 1937 a nesla název Asociace československého sportu kuželkářského a jejím předsedou byl Pavel Varsik. Od roku 1952 se několikrát změnil název této organizace. Po vzniku samostatné české republiky zůstal název Česká kuželkářská asociace (ČKA) a nově vznikla Česká bowlingová asociace (ČBA). Kuželky mají jednu dráhu širokou 1,5 m devět kuželek a staví se do tvaru kosočtverce o rozměrech 1x1 m. Hrací koule váží 2,95 - 3 Kg. Kuželky se liší od Bowlingu počtem a sestavením kuželek, velikostí a váhou koule se kterou se hraje. V kuželkách dosahují čeští hráči vynikajících výsledků, stali se několikrát i Mistry světa.

    V Dobřanech vznikl Kuželkářský klub v roce 1945. Postavená krytá kuželna u lidového domu byla vybudována s velkým nadšením a obětavostí všech členů. Původní dvě dráhy měli asfaltový povrch o rozměrech 19,5 m k první kuželce a rozběžiště s náběhovým prknem 6,5 m. Poražené kuželky se stavěli ročně. V roce 1974 se provoz na kuželně zastavil z důvodu nedostatku hráčů.

    Od roku 1978 začala nová etapa kuželek v Dobřanech. Oddíl při TJ Dobřany částečně omladil sviji základnu a začal hrát okresní soutěže. V roce 1982 se na kuželně zabudovaly starší stavěče kuželek. Přistavěly se šatny s kotelnou a sociální zařízení. Od té doby se začal zvyšovat zájem o tento sport. Roku 1989 se na stávající asfaltový povrch položil nový, moderní povrch saduritový. Oddíl se dvěma družstvy dospělých se rozšířil o družstvo dorostenců. Ti v roce 1993 dosáhli velkého úspěchu, kdy vyhráli Západočeský krajský přebor s nárokem na postup do II. kuželkářské ligy dorostu. Zároveň byli vyhodnoceni jako nejlepší dorostenecký kolektiv okresu Plzeň-jih. V roce 1995 měl oddíl již 30 členů a hrál tři soutěže: Krajský přebor I. a II. třídy a okresní přebor. Dorostenci přešli do mužské kategorie a proto nebyli v soutěžích obsazeni. Z názvu zmizelo slovo "Baník" a dodnes se používá jen "TJ Dobřany".

    Roku 2001 prošla kuželna další modernizací. Od základu se vybudovali nové dráhy, zrekonstruovala se elektronická část, nové ovládací panely s tiskárnami nové podlahy v místnosti pro občerstvení a obsluhu stavěčů. Pro lepší podmínky našeho sportu byla v roce 2005 také vybudována plynová přípojka, s tím i plynové topení. Pro veřejnost oddíl pravidelně pořádá Vánoční turnaj pro neregistrované. V roce 2010 již dvacátý čtvrtý ročník. Oddíl také pronajímá kuželnu různým společnostem. V roce 2006 je v oddílu registrováno 34 dospělých a 5 dorostenců. Dospělí hrají soutěže družstev: Západočeskou divizi, Plzeňský přebor a Sdružený okresní přebor. Dorost hraje Plzeňský přebor.

    Úspěšnou sezonou pro klub byla sezóna 2005-2006, který odehrálo "A" družstvo ve 3. kuželkářské lize mužů. Hrálo se v pronajaté kuželně Slavoje Plzeň. Družstvo hrálo ve složení: Jiří Baloun st., Jaroslav Otto, Aleš Sobotka, Oto Sloup. Milan Vrabec, Josef Fišer st.Jiří Baloun ml. a Václav Šesták.

 

    V sezóně 2009-2010 náš oddíl opět postoupil do 3.ligy a hraje v pronajmuté moderní kuželně Cinema Bowling Dobřany, ve Složení: Josef Fišer ml., Josef Fišer st., Jaroslav Otto, Martin Provazník, Pavel Sloup, Jan Koubský, Jiří Kodalík a Milan Vrabec